AGRONOMİK TAVSİYE

YEŞİL ALANLAR

Campo de Golf de Bermuda

Bermuda Rıvıera İle Tekrar Tohumlama İçin Bermuda Golf Sahası Hazırlanması

1. Yeniden tohumlama işleminden iki hafta önce, 8 mm yüksekliğe ulaşana kadar fairway’leri kesmeye başlayın. Yüzeyi çim kalıntılarından olabildiğince temiz tutmaya çalışın.

2. Fairway yönünde derin bir verticut geçişi verin.

3. Sonrasında ölü otları çıkarmak ve sağlıklı hale getirmek için beş katlı süper 500 ile iki verticut geçişi verin.

4. Yeniden tohumlanacak yüzeyin zemininin 18-20°C'lik bir sıcaklığa sahip olması ve en az bir gün önce sulanmamış olması gereklidir. Ayrıca, yeniden tohumlamaya başlamadan önce, her delik için kullanılacak tohumun hesaplanması ve makine ayarının hassas bir şekilde yapılabilmesi için yeniden tohumlanacak yüzeyi tanımamız gerekir. Makinenin ilk ayarı, diskin bir taş veya kök ile basitçe çarpışması ile değiştiğinden dolayı, makinenin mükemmel şekilde ayarlanmış olduğu sıkça doğrulanmalıdır.

5. Yeniden tohumlama, 1575 overseeder tipi bir hassas tohum ekme makinesi ile X şeklinde (iki çapraz geçişle) yapılmalıdır, böylece tohumlama eşkenar dörtgen şeklini alacaktır. Tohumlama dozu 16 g/m2 (her geçişte 8 g/m2). Bu şekilde daha iyi implantasyon ve yüzey örtme elde ederiz. Ekim derinliği 6-8 mm olmalıdır. Tohumu kötü hava koşullarına maruz bırakacağı için, aynı gün içinde dolgu malzemesi ile örtülebilecek yüzeyden daha fazlasına tohumlanma yapılması tavsiye edilmez.

6. Dolgu malzemesi: %50 kum + %50 solucan gübresi. Doz: 3-4 tn/ha.

7. Metal hasırı örtülen yüzeye sermek için Bunker veya çok amaçlı makine.

8. Silindir geçme.

9. Her biri 5-6 dakikalık günde beş sulama ile tohum çimlenene kadar toprakta nemi tutmak gerekir (yaklaşık 15 gün).

10. Çimlenmeden sonra 1-2-1 gübre ekleyin, doz: 300 kg/ha.

11. En baştan sahada bulunan normal Bermuda yok edilmediğinde, yeniden tohumlanan yüzeye Bermuda Riviera‘nın tamamen hakim olması 2 yılı bulacaktır.

 

BİZE ULAŞIN

Dünya çapındaki satış ağımızla iletişime geçin

Semillas Fitó Türkiye

AOSB 2. Etap 22.
Cad No: 13
07190, Dösemealtı Antalya
T. +90 242 258 0184

destekturkey@semillasfito.com ​