HABERLER

Semillas Fitó Hindistan'daki şubesi sayesinde güneydoğu Asya‘da büyüyüp gücünü sağlamlaştırdı

08.04.2022

Semillas Fitó 25 yıl önce küçük bir tohum şirketi iken, bölgesel çapta büyüdükten sonra bahçe ve tarla tohumlarının genetik iyileştirmesi, üretimi ve dağıtımı alanında çok uluslu dünya lideri bir şirkete dönüşmüştür.

Semillas Fitó 2014 yılında, sıfırdan başlamayı göze alıp Hindistan’da bir şube açmıştır. Bu cesur adım stratejik açıdan tüm güneydoğu Asya pazarlarına ulaşmayı sağlayacaktır.

Bu şubeler hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bölgenin vazgeçilmez tohum tedarikçisi olmayı ne şekilde başardıklarını anlayabilmek için Güneydoğu Asya Satış ve Pazarlama Müdürü Enrique Roca ile görüştük.

Semillas Fitó‘nun Hindistan şubesi projesi nasıl başladı?

Proje 2014 yılında Satış, Ar-Ge ve Kurumsal departmanlardan 19 kişilik bir ekiple başlatıldı. Yelahanka NewTown‘da küçük bir ofisten ve Bangalore‘den 35km uzaklıkta açık alanda üretim için 10 hektarlık bir arazi ve küçük bir seradan oluşan bir Ar-Ge İstasyonu ile faaliyete başladık.

Şu anda merkez ofisimiz Bangalore‘nin kuzeyinde Doddaballapur‘da bulunmakta olup yakında Ar-Ge ekibi 15 hektar büyüklükte ve 3 seraya sahip yeni bir araziye taşınacaktır.

Günümüzde Fitó India‘da kaç kişi çalışmaktadır ve ekipler ne şekilde organize edilmiştir?

Günümüzde ekibimiz 26 Semillas Fitó personeli ve aynı sayıda geçici personelden oluşmaktadır.

Kadromuzun yarıya yakını Kuzey bölgesinde (Delhi civarında 4 eyalet) ve Güney bölgesinde (Bangalore civarında 4 eyalet) eşit sayıda bölünmüş olarak çalışmaktadır.

Çalışanların %30‘u Ar-Ge ile uğraşmaktadır. Islahçılar tarlayı ve Hindistan‘da geliştirdiğimiz  ıslah projeleri yönetmektedir: belirleyici domates, bamya, acı kırmızı biber veya jalapen biber ıslah projeleri.

Son olarak, kadronun %25‘ini işletme ekipleri ve kurumsal ekipler oluşturmaktadır. İşletme ekibi tohum üretimi, kalite ve işleme gruplarına ayrılmıştır.

Semillas Fitó‘nun Hindistan‘daki anahtar mahsulleri hangileridir?

Yeni ve son derece zengin bir pazar söz konusu olduğundan, Semillas Fitó, bamya veya kadife çiçeği türünde Hindistan'ın tipik çiçekleri gibi bölgeye uygun bitkiler üretmeye özellikle önem vermektedir.

Şu anda salatalık en fazla satılan mahsul olup bunu bal kabağı, domates ve kapuz takip etmektedir. Tahminlerimize göre önümüzdeki yıllarda en fazla satılan mahsuller sırasıyla salatalık, bamya, bal kabağı ve domates olacaktır.

Semillas Fitó‘nun Hindistan'a sunduğu en başarılı çeşitler hangileridir?

Kış ve yaz koşullarına gayet iyi uyum sağlayan, seralarda yetiştirilen Cadiar ve Hilton salatalıkları özellikle beğeni kazanmıştır. Ayrıca, özellikle Vietnam‘a sattığımız Runner tipi domates de çok rağbet görmüştür.

Hindistan pazarı ne gibi özellikler taşımaktadır ve tarımcı profili nedir?

Tarımcılık, Hindistan‘da nüfusunun %60‘ının faaliyet gösterdiği ve GSYH‘ın %20‘sini oluşturan çok önemli bir sektördür. Hortikültüre ayrılan alanlar %5’i aşmıyorsa da yılda ortalama %3 oranında düzenli bir artış göstermektedir. Hortikültür tohumları, daha kaliteli, hibrid ve bitki koruma tarımı için tasarlanmış olup piyasada %13 yıllık büyüme oranı ile göreceli olarak en fazla büyüyen pazardır. Tüm bu veriler Semillas Fitó‘nun bu pazara daha fazla yayılması açısından son derece olumlu haberlerdir.

Tarımcı profiline gelince, sıradan bir tarımcı çok küçük alanlara sahip oluyor veya kiralıyor, bu da makineleşme ve otomatizasyonu engelliyor. Çok az gelişmiş ve randımansız bir pazar söz konusu. Ancak bu durum sürekli olarak değişmektedir ve zamanla bu güçlükler aşılacak ve daha sağlıklı olacaktır.

Önümüzdeki yıllar için Semillas Fitó‘nun Hindistan‘a yönelik hedefleri nelerdir?

En öncelikli hedefimiz  DNA‘mıza uygun olan kaliteli tohum tedarikçisi ve koruma tarımı (malçlama, örtü altı tarım) uzmanlık pozisyonumuzu ve şubemizi güçlendirmektir.

 

Günümüzde, Semillas Fitó‘nun, tüm dünyada yerel toprak ve iklime uygun tahıllar geliştiren, işletmesini büyütmesi için tarımcıyla doğrudan çalışmasına olanak sağlayan on şubesi mevcuttur ve ayrıca on ülkede de varlığını sürdürmektedir. Müşterilerine şirket değerleri doğrultusunda yerelde hizmet sunmasına ve aynı zamanda merkez ofisleriyle bağları muhafaza etmesine ve bağımsız bir aile şirketi olmaya devam etmesine olanak sağlayan şubeler açmak  Şirketi uluslararası düzeye getirme stratejisinin temel taşlarından biridir.

 

 

 

  • Paylaş:

Son Haberler

28.02.2022

Passeig del Born'daki Fitó Tohum dükkânı

15.03.2021

Fitó Tohum’un çıkardığı ilk çeşitlerin hangileri olduğunu biliyor musunuz?

22.02.2021

Türkiye’deki Yyeni ofisimiz

20.01.2021

Güneydoğu Asya'ya oynuyoruz

BİZE ULAŞIN

Dünya çapındaki satış ağımızla iletişime geçin

Semillas Fitó Türkiye

AOSB 2. Etap 22.
Cad No: 13
07190, Dösemealtı Antalya
T. +90 242 258 0184

destekturkey@semillasfito.com ​