HABERLER

Passeig del Born'daki Fitó Tohum dükkânı

28.02.2022

Tohum ıslahı ve satışı konusunda uzmanlaşmış bir firma olan Fitó Tohum, 140 yıllık tarihi boyunca Fitó ailesinin nesilleri arasında aktarılırken farklı aşamalardan geçmiş, bu sayede çiftçilerle yakınlığını kaybetmeden uluslararası platformda büyümüştür.

Carrer Selva de Mar'daki Fitó Tohum ofislerini ziyaret ettiyseniz, girişte bulunan ve içindeki birkaç çekmecede tohumların saklandığı eski ahşap dolabı bilirsiniz. Peki bu mobilya parçasının ilk nerede bulunduğunu ve bu yerin hikâyesini biliyor musunuz?

Bu hikâyeyi öğrenmek için Barselona’daki El Born mahallesine uzanıyoruz. 19. yüzyıl sonlarında kurulan Born semt pazarı, esas olarak bir balık pazarıydı. 1921'den sonra rolü değişti ve merkezi bir toptancı meyve sebze pazarına dönüştü, başka bir deyişle çiftçiler için önemli bir buluşma noktası haline geldi.

Ekim 1944'te Casimiro Fitó, Born pazarına yaklaşık 300 metre uzaklıktaki stratejik bir konumda, Passeig del Born 8 numarada bir dükkân açtı. Fitó Tohum dükkânı, sebze satmak için pazara giden çiftçilere hizmet veriyordu. Çiftçiler dükkândan gübre ve bitki koruyucular gibi diğer tarım ürünlerini de satın alabiliyordu. Dükkân tezgahının arkası, bu ahşap vitrinin bulunduğu yerdir.

1971'de Barselona'nın serbest bölgesinde Mercabarna’nın açılmasıyla Born semt pazarının tüm faaliyeti bu yeni pazara taşındı ve takiben Born pazarı kapandı. 2003 yılına kadar faaliyetlerine devam eden Fitó Tohum dükkânı, neredeyse 60 yıl halka hizmet verdikten sonra kapandığında bu mobilya da merkez ofise taşındı.

Tohumların saklandığı bu mobilya, Fitó Tohum’un yıllar içinde bir aile şirketinden, 70'ten fazla ülkede bulunan ve 4 ayrı bölümden oluşan bir işletme ile dünyanın önde gelen tohum ıslahı ve üretimi şirketlerinden birine dönüşmesinin sessiz bir tanığı olmuştur.

Born pazarının bulunduğu bina, yıllarca kapalı kaldıktan ve çeşitli tadilatlardan geçtikten sonra, belediye kültürel faaliyet alanına dönüştürüldü. Fitó Tohum dükkanının bulunduğu eski bina ise hala açık olup, şu anda farklı bir işletme tarafından kullanılmaktadır. Bununla birlikte, Barselona mimari mirası koruma planının bir parçası olduğu için, cephesi orijinal mağazanın karakteristik özelliklerini halen korumaktadır.

  • Paylaş:

Son Haberler

08.04.2022

Semillas Fitó Hindistan'daki şubesi sayesinde güneydoğu Asya‘da büyüyüp gücünü sağlamlaştırdı

15.03.2021

Fitó Tohum’un çıkardığı ilk çeşitlerin hangileri olduğunu biliyor musunuz?

22.02.2021

Türkiye’deki Yyeni ofisimiz

20.01.2021

Güneydoğu Asya'ya oynuyoruz

BİZE ULAŞIN

Dünya çapındaki satış ağımızla iletişime geçin

Semillas Fitó Türkiye

AOSB 2. Etap 22.
Cad No: 13
07190, Dösemealtı Antalya
T. +90 242 258 0184

destekturkey@semillasfito.com ​