HABERLER

Mısır tohumlarına Trichoderma uygulaması, bitkiyi su stresine karşı koruyor

20.07.2020

Barcelona Üniversitesi ile işbirliği yapan Tohum Teknolojisi departmanımızdaki çalışma arkadaşlarımız, su stresi altındaki mısırda Trichoderma tabanlı bir biyolojik tohum muamelesinin faydalarını ortaya koydular.

Tohum Teknolojisi departmanımız çalışanları Virginia Estévez ve Juan Jesús Narváez , Katalonya Özerk Bölgesi’nin “Doctorats Industrials” programı çerçevesinde Barcelona Üniversitesi’nden Dr. Maria Isabel Trillas önderliğindeki araştırma ekibi ile gerçekleştirdikleri ortak çalışma sonucunda, uluslararası PLANTA dergisinde bir makale yayınladı. Kendi alanında dünyadaki en prestijli dergilerden birisi olan PLANTA, bitki biyolojisi alanında bilimsel etkisi açısından sıralamada ilk dörtte yer alıyor.

Bu makalede, ciddi su stresi altındaki mısıra Trichoderma asperellum mantarı T34 suşu uygulamasının faydaları gösterildi. Çalışmada ek olarak, kimyasal fungisid bazlı geleneksel bir tohum muamelesi ile ayrıca bu ikisinin kombinasyonu da test edildi.

Deneyin sonunda, köklerinde T34 suşu bulunan bitkilerin, kuru ağırlıklarında ve koçan tane sayısında önemli ölçüde artış saptandı. Ayrıca, nihai karbon ve fosfor içeriklerinin artmış olduğu görüldü. Su stresi altındayken yaprak yüzeyinde gaz değişimini ölçüldüğünde, T34'lü bitkilerde, bağıl içeriğin ve su verimliliğinin yanı sıra fotosentezin de arttırdığı gözlendi.

Bu araştırmanın sonuçları şunları ortaya koymaktadır:

  • Tohumların bir bitki sağlığı biyolojik ajanı (T34) ile muamelesi, mısırda (Zea mays) hem normal sulama şartlarında hem de ciddi su stresi (kuraklık) altında bitki fizyolojisini iyileştirebilir.

  • Aynı tohumda kombine tohum muamelesi (bitki sağlığı biyolojik ajanı ve kimyasal ajanı: fungisid) mümkündür (ve de 2018 yılında Avusturya’nın Viyana şehrinde düzenlenen Uluslararası MICROPE Kongresi’nde yayınlanmış sonuçlar doğrultusunda uygulanan işlemlerden 2 yıl sonra halen etkisi görülmektedir).

  • Paylaş:

Son Haberler

29.10.2020

ESTA SERTİFİKASI ALDIK

14.10.2020

#BuÜlkeyiBirlikteBesliyoruz

01.09.2020

Fitó, Verticillium dahliae'ye karşı dirençli patlıcan tohumları geliştirmek için BATEM ile iş birliği yapıyor.

15.04.2020

Salvador Peramo: 2019'un en yenilikçi 20 tohum iyileştiricisi arasına girdi

BİZE ULAŞIN

Dünya çapındaki satış ağımızla iletişime geçin

Semillas Fitó Türkiye

AOSB 2. Etap 22.
Cad No: 13
07190, Dösemealtı Antalya
T. +90 242 258 0184

destekturkey@semillasfito.com ​