HABERLER

Fitó, Verticillium dahliae'ye karşı dirençli patlıcan tohumları geliştirmek için BATEM ile iş birliği yapıyor.

01.09.2020

Geçtiğimiz ağustos ayında Fitó Tohum ve BATEM, Verticillium dahliae mantarına karşı dirençli patlıcan tohumları geliştirilmesine yönelik bir iş birliği protokolü imzaladı. Söz konusu mantar, toprak yoluyla bulaşarak patlıcan üretimini etkilemekte ve büyük ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Verticillium dahliae, dünya çapında patlıcan yetiştiriciliği yapılan tüm üretim alanlarını etkilediğinden dolayı, dirençli çeşitlerin elde edilmesi global bir önem taşımaktadır.

1934 yılında kurulan ve Antalya'da (Türkiye) bulunan Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM), tarla ekiminden bahçeciliğe kadar her alanda araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürüten köklü bir kurumdur. T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı bulunan Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü çatısı altındaki enstitü, deneyimli uzman araştırmacıları ve laboratuvar olanakları ile üniversiteler ve özel sektör arasındaki iş birliği projelerinde aktif rol oynamaktadır.

BATEM, bitki gen havuzunu iyileştirmek, abiyotik ve biyotik stres faktörlerine duyarlı ve dirençli bitkilerin seçimi için çok çeşitli bitki ıslah faaliyetleri kullanır. Geleneksel ıslah metodolojilerine ek olarak, genetik kaynakların vasıflandırılması, seçimi, iyileştirilmesi ve kullanımı için moleküler araçlardan faydalanır.

Yerel ve bölgesel kuruluşlarla ortaklık, Fitó Tohum kültürünün bir parçasıdır. BATEM’in Antalya'daki Ar-Ge istasyonumuza çok yakın bir konumda yer alması sayesinde, daha iyi bir lojistik ve zaman yönetimi yapabiliyor ve çalışmanın tüm aşamalarında interaktif bir iş birliği sürdürüyoruz.

  • Paylaş:

Son Haberler

29.10.2020

ESTA SERTİFİKASI ALDIK

14.10.2020

#BuÜlkeyiBirlikteBesliyoruz

20.07.2020

Mısır tohumlarına Trichoderma uygulaması, bitkiyi su stresine karşı koruyor

15.04.2020

Salvador Peramo: 2019'un en yenilikçi 20 tohum iyileştiricisi arasına girdi

BİZE ULAŞIN

Dünya çapındaki satış ağımızla iletişime geçin

Semillas Fitó Türkiye

AOSB 2. Etap 22.
Cad No: 13
07190, Dösemealtı Antalya
T. +90 242 258 0184

destekturkey@semillasfito.com ​